Ja bieži izjūti stresu, trauksmi, negatīvas vai izaicinošas domas, atmiņas, tad tev noderēs sazemēšanās.
Latviski ar to apzimē divas līdzīgas, bet atšķirīgas lietas, angliski ir atsevišķi vārdi – grounding un earthing.
Pirmais, ko es biju dzirdējusi ir tiešām saistīts ar zemi (earthing) – dārza darbi, staigāšana ar basām kājām, gulēšana uz zemes. Tas palīdz saņemt Zemes virskārtas elektronus, uzņemt enerģiju, sajust saikni ar dabu, relaksēties, mazināt sāpes, spriedzi un stresu.
Ir arī otra sazemēšanās (grounding) prakse un apzinātības tehnika, kas ļauj atslēgties no nepatīkamajām emocijām un atgriezt fokusu uz te-un-tagad.
Ir ļoti dažādi veidi, kā tu vari sazemēties.
FIZISKĀS TEHNIKAS
- Sajūti savu ķermeni. Sajūti kā mati pieskaras sejai, brilles atspiežas uz deguna, džemperis pieskaras rokai, pēda atbalstas pret zemi, kā sirds sitās, vai mugura ir taisna.
- Pacel vai sajūti lietas, kam piesakries. To tekstūru, siltumu, virsmu, smagumu.
- Elpo dziļi un sajūti, kā tavas plaušas izplešas un saraujas, to darot. Vari arī atkārtot – ieelpa, izelpa.
- Izej nelielā pastaigā un pievērs uzmanību saviem soļiem. Kā pēda pieskaras zemei, kā atraujas. Izjūti katru soli, kuru liec. Sajūti iešanas ritmu. Tu vari arī skaitīt soļus.
- Ieklausies vidē, kas tev ir apkārt. Kā putns ieķērcas, vārās ūdens, kādam rakstot klab taustiņi, kaķis murrā, brauc mašīnas. Ļaujies, lai skaņas tevi aiznes un ļauj sajust, kur esi tu atrodies.
MENTĀLĀS TEHNIKAS
- Sasmīdini sevi. Atceries vai izdomā mazu jociņu. Vari arī skatīties savu mīļāko dzīvnieku klipiņu vai jebko, kas tevi sasmīdinās.
- Atmiņas spēle. Paskaties uz fotogrāfiju 5-10 sek un centies atcerēties pēc iespējas vairāk detaļu par šo fotogrāfiju. Vai arī vienkārši to centies iztēloties savā prātā pēc iespējas detalizētāku.
- Izdomā kategoriju un uzskaiti tajā lietas. Piemēram, mūzikas instrumenti, augļi, zīdītāji u.tml.
- Raksturo ikdienišķu procesu, kuru dari katru dienu, piemēram, kafijas gatavošanu tā, it kā censtos to kādam citam izskaidrot soli pa solim.
- Izmanto skaitļus un rēķināšanu. Skaiti atpakaļ no 100, izej cauri reizrēķinam vai izdomā 5 veidus, kā iegūt vienu skaitli.
NOMIERINOŠĀS TEHNIKAS
- Iztēlojies kāda mīļa cilvēka balsi vai seju. Iztēlojies, ka šis cilvēks tev saka, ka viss būs labi, lai arī šobrīd ir grūti.
- Esi jauka pret sevi, atkārtojot jaukas frāzes par sevi:
“Tev šobrīd ir grūts periods, bet tu tiksi tam cauri.”
“Tu esi stripra un tiksi cauri šīm sāpēm.”
“Tu ļoti centies un dari visu ko vari.” - Sēdi ar savu mājdzīvnieku. Sajūti viņa spalvu pret savu ādu, viņu ķepiņas pieskaramies, izpēti katru sīkāko detaļu par viņiem. Ja vari, tad paturi rokās un sajūti viņu svaru. Ja neesi mājās, tad iztēlojies šo sajūtu.
- Izveido savu mīļāko lietu sarakstu: grāmatas, filmas, ēdieni, koki, vietas.
- Pieskaries mīļai lietai, piemēram, t-kreklam, mīkstam paklājam, segai. Sajūti to zem saviem pirkstiem. Vai arī uzvelc mugurā mīļākās zeķes, šalli, džemperi un sajūti, kā tas pieskaras ādai.
Ticiet vai nē, bet šīs pat nebija visas sazemēšanās tehnikas, kuras atradu. Principā tā var būt jebkura nodarbe, kurai velti pilnīgu apzinātību un klātesamību. Tu vari mazgāt traukus, sajūtot, kā ūdens plūst un putas pieskaras tavām rokām, vari mazgāt grīdu pa garām strīpām un vērot, kā tā kļūst tīra, vari gludināt kreklus un pievērst uzmanību katrai krociņai un kā tā pazūd.
Lai tev forši un nāk par labu!
Leave a Reply