Nebaidies atzīt, ka tev ir grūti. Tas nav vājums – tieši pretēji! To atzīt un meklēt palīdzību prasa lielu spēku un drosmi.
Kā es to pateicu? Ļoti tiešā veidā. Man ir grūti, man ir depresija, man negribas dzīvot. Jo atklātāk un tiešāk pateiksi, jo skaidrāk to varēs saprast. Man ĻOTI negribējās to teikt, bet es sevi piespiedu, kā ar stangām izvilktu un tas uzreiz deva vēlamo rezultātu. Ārste tiešām saprata, ka ir ļoti slikti. Jo vairāk par to runāsi, jo vieglāk paliks par to runāt. (iesaku noskatīties manu youtube video MANS DEPRESIJAS STĀSTS)
Nebaidies par citu cilvēku reakciju, jo visdrīzāk tā būs ļoti atbalstoša! Ja saskaries ar nepatīkamu reakciju, tad zini, ka šie cilvēki visdrīzāk paši kaut kam iet cauri un nespēj sev pieņemt, ka tā ir problēma. Meklē un runā, kamēr atrodi kādu, kas uzklausa un palīdz. Tev nav jācieš vienatnē. Esot kopā ar citiem vairojas mīlestība un sapratne.
Nekaunies un nedomā par to, ko citi varētu padomāt, jo to jebkurā gadījumā tu nevari nekad ietekmēt. Tev jākoncentrējas tikai uz vienu – saņemt palīdzību un atbalstu.
Tu esi palīdzības vērts cilvēks! Pilnīgi IKVIENS ir vērts cilvēks! Nedomā, ka ar savām problēmām traucēsi. Patiesībā cilvēki vēlas palīdzēt citiem, būt blakus un atbalstīt. Atvēršanās tevi vēl vairāk satuvinās ar citiem.
Profesionāļi palīdz – tāpēc viņi to ir gadu gadiem studējuši. Tavas problēmas nav unikālas, ar tām saskarās daudzi un viņi tās dzird katru dienu, un palīdz cilvēkiem tās atrisināt. Tu neesi viens.
ATCERIES, KA NAV JĀCIEŠAS!
Nav jāgaida, kamēr kļūst ļoti slikti. Jo ātrāk sāksi tikt galā ar ilgstoši negatīvo garastāvokli, trauksmi, paniku, jo ātrāk arī varēsi atlabt.
Iet pie ārsta, kas palīdz ar mentālo veselību, ir tieši tāpat kā iet pie ārsta, kas palīdz ar jebko citu. Ja tev būtu salauzta roka, tu nekautrētos iet pie ārsta. Tāpat arī ir šajā gadījumā.
KUR MEKLĒT PALĪDZĪBU, KAD IR EMOCIONĀLI GRŪTI?
Tas var būt skolas vai darba vietas psihologs, ja tāds ir pieejams. Nevajag no viņa baidīties – parasti visas tās šaubas izrādās tevis izdomātas, un īstā satikšanās ir patīkama un atbalstoša. Ir taču kāds iemesls, kāpēc šis cilvēks nolēma studēt psoholoģiju un arī uzsākt šo karjeru!
Runā ar draugiem un ģimeni. Citreiz tiešām dalīta bēda ir pusbēda un kopīgi izrunājoties jau paliek labāk.
Parunā ar savu ģimenes ārstu. Viņš varēs nosūtīt pie nepieciešamā speciālista vai izrakstīt pirmos antidepresantus.
Krīzes centrs Skalbes un viņu bezmaksas 24/7 uzticamībās tālrunis (LMT +371 6 7222922, Bite +371 2 7722292). Ar tevi runās apmācīti cilvēki, kas zina, ko darīt krīzes situācijās. Zvanīt vari par savām lietām, kā arī tad, ja vēlies palīdzēt kādam citam (kā runāt, ko darīt), vai jūties nomākts par citu cilvēku stāvokli.
Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs (ir galvenās ēkas un ir vairāki ambulatori citviet)
Es ārstējos Veldres ielas ambulatorā
Tā ir valsts BEZMAKSAS ārstniecības iestāde. Un nebaidies – izklausās krietni dramatiskāk, kā ir. Tur ir super jauki un mierīgi, daudz zinošu speciālistu, kas ar prieku palīdz risināt problēmas. (sīkāk par to ir manā youtube video MANS DEPRESIJAS STĀSTS)
Psihiatri, psihoterapeiti un psihologi – privātās prakses atsevišķi, poliklīnikās
Ko katrs no tiem dara? Īsumā ļoti vienkāršojot:
Psihiatrs – ārsts, kas izraksta medikamentus
Psihoterapeits – ārsts, ar kuru runā un caur terpiju (parasti sarunām, bet ir dažādi terapiju veidi) un, iespējams, arī medikamentiem, risina emocionālas problēmas un ar tām saistītas ķermeniskās problēmas
Psihologs ir ne-ārsts. Studijas beidzot, tiek saņemts diploms sociālajās zinātnēs, nevis medicīnā. Psihologs ir vairāk konsultē, diagnosticē, kas var palīdzēt saprast sevi un problēmas, bet neārstē tās ar medikamentiem vai terapiju.
Galvenais ir sākt par to ar kādu runāt un meklēt palīdzības iespējas. Tad jau pamazām tas viss varēs sākt risināties. Vajag tikai spert pirmos solīšus. Es zinu, cik tas ir biedējoši un grūti, bet tici man, TAS IR TO VĒRTS! Var palikt labāk – es esmu izārstējusi depresiju un tā nav atgriezusies (es arī daudz rūpējos par savu psihisko veselību). Tev nav jādzīvo ciešanās! Atceries sevi pirms tā visa, cik daudz prieka dzīve var sniegt, atceries savu personību. Depresija ir kā tumšs mākonis, kas to visu nomāc, bet tu jooprojām esi tur iekšā. Viss tas prieks var atgriezties! Es ne mirkli par to nešaubos. Pašnāvība ir neatgriezeniska, bet JEBKURU PROBLĒMU VAR RISINĀT. Tas grūtums un sāpēs ir ārstējams, no tā var tikt ārā. Atrodi ārstu un turpini pie viņa iet. Izmaiņas nāks, tev tikai vajag pacietību. Nepamet sevi, tu to vari izturēt! Un kļūs labāk, tu redzēsi.
Leave a Reply